Madison Springs Hut
Crew List
1888-2015


1898
 
1907  
Austin Brooks

1908  
Austin Brooks

1910  
Kenneth Swan

1911  
Paul Haynes
Kenneth Swan

1912  
Paul Haynes
Wallace Pearce

1913  
Benjamin Grills
Chester Heath

1914  
Benjamin Grills
Roy Smith

1915  
Howie Henderson
George Jette
Roy Smith

1916  
Arthur Cate
Duke Dukette
Howie Henderson
Smut Smith

1917  
Arthur Cate
Don MacJannet
Charles "Gid" Mackintosh
Smut Smith

1918  
Harold Bauld
George Campbell

1919  
George Campbell
Chick Mallon

1920  
Chick Mallon
Bob Seamans

1921  
Arthur Coburn Jr.
Mal Haven
Bob Seamans
Linc Simonds

1922  
Jim Coburn
Arthur Coburn Jr.
John White

1923  
Ed Coburn
King Higgins
Jim Robbins

1924  
King Higgins
Elliot Jackson
John White

1925  
Ed Cole
Brat Getchell
Edward Hubbard
Elliot Jackson

1926  
R. "Batchie" Batchelder
Brat Getchell
Bob Jackson
Ming Marshall

1927  
R. "Batchie" Batchelder
Brat Getchell
Bob Jackson
Robert Marshall

1928  
R. "Batchie" Batchelder
Bob Jackson
Ming Marshall
Rod Woodard

1929  
Dick Bennett
Charles Enders
Bob Jackson
Rod Woodard

1930  
Charles Enders
Ellis "Jumpie" Jump
Rod Woodard

1931  
Don MacNaughton
Dana Street
Rod Woodard

1932  
R. "Batchie" Batchelder
Charles Enders
Don MacNaughton

1933  
R. "Batchie" Batchelder
Collis "Cog" Hardenbergh
Dick Hodges

1934  
R. "Batchie" Batchelder
Bob Ohler
Herbert "Hub" Sise

1935  
Fred "Bud" Harding
Ellis "Jumpie" Jump
Dick Lovejoy

1936  
Beth Belcher
C. Francis 'Foochow' Belcher
Bob Laverty
Bob Ohler
Steve Sturgill

1937  
Bob Brinkley
Ernie Files
Hammie Hamberger
Bob Ohler
Rom Woodbury

1938  
Ernie Files
Hammie Hamberger
Bob Ohler
Fred "Mac" Stott

1939  
Bill Appel
Ben Cole
Fred "Mac" Stott
Bob Temple

1940  
Bill Appel
Ben Cole
John Cole
Doug MacKelcan

1941  
Charle Brownell
Ben Cole
Moose Damp
Al Horton

1942  
Ted Brinton
Stan Caulkins
Allen Clark
Moose Damp
Pete Richardson (opening crew)

1943  
Dick Bailey
Beaver Blake
Stan Caulkins
Brookie Dodge
Charles Gregg
John Howe

1944  
Tom H. Caulkins
Brookie Dodge
Cristopher Erskine
John Howe
Alan "Tojo" Lewis
Bob Preston
Thomas Ringe

1945  
Tom H. Caulkins
Brookie Dodge
Ed Hampshire
John Howe (HM)
Alan "Tojo" Lewis
Fred Richardson

1946  
Brookie Dodge
George Hamilton
George Haseltine
Charles Rowan
Bob Slocum

1947  
Tom H. Caulkins
Dave Cressler
George Haseltine
Fred Preston

1948  
Richard "Bull" Bancroft
Tom H. Caulkins
Roger W. Caulkins
George Hamilton
Pete Harris
Fred Preston
Buzz Thorp

1949  
Tom Colicilan
Jim Cutler
Larry Eldredge
Mike Harris
Andrew Macmillan
Fred Preston

1950  
Roger W. Caulkins
Gil Efinger
Larry Eldredge
Don Grout
Pete Harris
Nick Howe

1951  
Skip Cary
Roger W. Caulkins
Gil Efinger
Nick Howe
Thatcher "Tad" White

1952  
David Boyer
Skip Cary
Gil Efinger
Stan Hart
Pete Parker
Garry VanWart

1953  
Charlie Belcher
Skip Cary (HM)
Dave Chartrand
John Freymoyer
Stan Hart

1954  
Charlie Belcher
Bruce Blake
Don Brandt
Bob Cary
Dave Preston

1955  
Charlie Belcher
Bob Cary
Charles Cutler
Bob MacLaurin
Austin Poor
Victor Sandone

1956  
Jeff Belcher
Bob Cary
Asa Goddard
Jim Okane
Phil Preston
Kirk Sibson

1957  
Bob Cary
Douglas Kirkwood
Jim O'Kane
Charlie Swift
Tony Woodfield

1958  
Asa Goddard
Douglas Kirkwood
Bill Meserve
Jim O'Kane
Chuck Ronnquist
Charlie Swift

1959  
Ralph Forbes
Douglas Kirkwood
Kirk Sibson
Donn Springer
Dick Winchester

1960  
John Dorman
Douglas Kirkwood
Anthony Macmillan
Peter Trafton
Gerry Whiting
Peter Woodcock

1961  
Bill Barrett
Peter Cummings
Douglas Kirkwood
Anthony Macmillan
Peter Trafton
Gerry Whiting
Dick Winchester

1962  
William Ashbrook III
Harry Brown
Charles Hobbie
David Ingalls
Anthony Macmillan
Peter Trafton

1963  
John Adams
William Ashbrook III
Dal Brodhead
John Glasser
Charles Hobbie
Anthony Macmillan
Richard Rusk

1964  
John Adams
William Ashbrook III
Dick Low
Anthony Macmillan
Joel Mumford
Hugh Thompson

1965  

Andy Damp
Colin Davidson
John Downing
Dick Low
Anthony Macmillan
Joel Mumford
Pete Ortved

1966  
Paul Bartlett
Peter "Stein" Erickson
Joel Mumford
Pete Ortved
Bob Stillings
Dick Trafton

1967  
Paul Bartlett
Colin Davidson
Dick Humphreys
Mark Kingsbury
Joel Mumford
Gardiner Perry

1968  
Lloyd Dakin
Colin Davidson
Chip Ellms
Ken Olson
Garth Quillia
Dana Whiting

1969  
Jonathan Damp
Doug George
Glen Harvey
Mark Kingsbury
Lew McKeon
Chris Stewart

1970  
Ned Baldwin
Rick Bennett
Lloyd Dakin
Robert Dorr
Doug George
Thad Jones
Bruce McKinnon

1971  
Eben "Eb" Damp
Bruce McKinnon
Chris Richardson
Jeff Ryder
Chris Stewart

1972  
Ned Baldwin
Gordie Crim
Ethan DuBois
Chris Hawkins
Bill Oliver

1973  
Jon Davie
Doug George
Dave Gustafson
Burnham Martin
Marty Womer

1974  
Dave Cleveland
Dave Gustafson
Linda Aven Switzer
Tim Traver
Fred Walsh

1975  
Alison Arthur
Dave Cleveland
Bill Oliver
Eric Radack
Jack Tracy

1976  
Alison Arthur
Linc Cleveland
Burnham Martin
Dave McColgin
Dave Warren

1977  
Jack Corbin
Ellen Hartwell
Don Hunger
Liz Seabury
Dave Warren

1978  
Jack Corbin
Grace Crooker Levergood
Allen Doyle
Don Hunger
Sheldon Smith

1979  
Linc Cleveland
Sara Cox
Allen Doyle (AHM)
Katy Terrell Hiza
Mike Torrey

1980  
Lynn Dombek
John Donahue
Don Hunger
Chip McIntosh
Rooney Self

1981  

Madison Crew 1981
Mark Dindorf
Jon Leonard
Jon Perkins
Liz Seabury
Lin White (McGlenn)

1982  

Madison Crew 1982
Sue Cole
Steve Colt
Phil Dinsmore
Harold Lockwood

1983  
Rick Boyce
Peggy Dillon (AH)
John Donahue
Cary Hills
Carol Scannell

1984  
Mark Dindorf (HM)
Cary Hills
Ira Jones
Liz Keuffel
Kathy Rankin

1985  
Peter Bensen
Andy Blaiklock
Michael Kirby
Tanya Rubenstein
Carol Scannell

1986  
Dan Arons
Lars Jorrens
Liz Keuffel
Alexei Rubenstein
Emily Thayer
Cathleen Trafton

1987  
Stephanie Arenales
Peter Bensen
Andy Blaiklock
Martha Breunig
Laura Heijn

1988  
Laura Capelle
Deanna Cramer
Joan Doyle
Ann Pollender
Haviland Staggers

1989  
Andy Blaiklock
Althea Danielski
Laura Heijn
Emily White
Mark Sobkowicz (Fall)

1990  
Laurel Floyd
Bob Kirchner
Greg Knoettner
Katrina Nelson
Rudy Penczer
Emily Wilson

1991  
Jen Granducci
Bob Kirchner
Jennifer Koop
Steve Rushmore
Eliza Walker

1992  
Mike Eckel
Scottie Eliasson
Andrei Gonzales
Thad King
Margaret Thompson
Mandy Wade

1993  
Erich Finley
Prentice Grassi
Jennifer Koop
Steve Nichipor
Amy Prentiss-Nelson

1994  
Ethan Collins
Steve Engle
Cynthia Freeman
Jen Granducci
Meghan Fred Prentiss
Eben Heasley (Fall)

1995  
Malin Bengtsson
Katherine Birnie
Ethan Collins
Bo Miller
Jennifer Outwater

1996  
Ethan Hipple
Aimee Johnson
Caroline Kiernan
Nicole Marcoe
John Poor
Ted Olsen (Fall)
Nick Tatar (Fall)
Summer Ware (Fall)
Lars Whitman (Fall)
Ben Wieczorek (Fall)

1997  
Phoebe Hausman-Rogers (HM)
Phoebe Hazard
Erik Jacobson (AHM)
John Mackay (WFR)
Fred Mason (WFR)
Maria Palaitis

1998  
Rebecca Atkinson (AHM)
Max L Gimbel (HM)
Eric James
Abigail Mnookin
Nick Richardson
Susan Keller Whitman
Heather Bunn (Fall)
Jeremy Cardin (Fall)
Colin Fay (Fall)
Andrew Kim (Fall)
Joanna Lisker (Fall)

1999  
Will Bradof
Kathleen Jones
Hilary Knipe
John H Nesbitt (HM)
Sean O'Connor
Amanda Riley (AHM)
Dave Burnett (Fall)
Will Kasoff (Fall)
Joanna Lisker (Fall AHM)
Dave Miller (Fall)
Abigail Mnookin (Fall HM)

2000  
Alexandra Bisset (HM)
Brain Houser (NT )
Amanda Russo Hazelton
Peter Von Burchard
Amy Wagensellar (AHM)
Ben Wesler
Kate Callaghan (Fall)
Gabriel Crowl (Fall)
Sarah Dasher (Fall AHM)
Will Kemeza (Fall HM)

2001  
Annick Champoux (AHM)
Kathleen Jones (HM)
Christine King
Jill Rusignuolo
Carter Wilding-White
Zach Ambrose (Fall)
Mike Brown (HM Fall)
Liz Fraser (Fall)
Amos Hausman-Rogers (Summer-Fall)
Elizabeth Sullivan (HM Fall)

2002  
Mac Cook
Jon Decoste
Lara DuMond (NT)
Mason Herring
Emmy McQuaid-Hanson (HM)
Carter Wilding-White (AHM)
Abe Jaffe (HM Fall)
Jessica Minifie (AHM Fall)
Joe Redman (Fall)
Angela Selvaggio (Fall)
Jonathan Wall (Fall)

2003  
Daniel Aadahl (Naturalist)
Andy Hale
Julie Larouche (AHM)
Liz Mygatt (HM)
Aaron Sagin
Carolyn Wachniki
Scott Earnest (Fall NT)
Brooke Halsey (Fall)
Mason Herring (Fall HM)
Sally Manikian (Fall)
Hannah Palmer (Fall AHM)
Neal Strachan (Fall)

2004  
Kimmie Kemper Beal (NT)
Ashley Coltin
Mac Cook (HM)
Nate Lavey
Katie Mygatt (AHM)
Liz Mygatt (AHM)
Spencer Taylor

2005  
Amy Fleischer
Luke Ingram
Dan St. Jean (HM)
Gabriella Stockmayer (NT)
James Wrigley (AHM)
Lynne Zummo
Chris Cawley (Fall HM)
Alex Corey (Fall AHM)
Serena Hollmeyer (Fall NT)
Peter Mattox (Fall)
Nate Robinson (Fall)

2006  

Summer 2006



Fall 2006

Nathaniel Blauss
Nathan Burt (AHM)
David Kaplan
Catherine Klem
Karen Thorp (NT)
Beth Weick (HM)
Jon Decoste (AHM Fall)
Gina Fiori (Fall)
Emma Leonard (Fall)
Ruth Tilley (Fall)

2007  
Eliza O'Neil
Maia Pinsky (NT)
Brian Quarrier
Tristian Williams (AHM)
Caroline Woolmington
James Wrigley (HM)
Whitney Green (Fall AHM)
Hannah Ketchum (Fall)
Avery Miller (Fall HM)
Vinnie "Cold River" Olsen (Fall)
Rachel Sorlien (Fall NT)

2008  
Amelia Harman
Catherine Klem (AHM)
Gates Sanford
Iona Woolmington (NT)

2009  
Maayan Cohen (NT)
Hillary Gerardi (HM)
R D Jenkinson
Andrew Meyer
Madeline Friend Polivka (AHM)
Keith Sidle
Adam Cook (Fall)
Dominique Dodge (Fall HM)
Peter Hyson (Fall AHM)
Alex May (Fall AHM)
Anna Stern (Fall NT)

2010  
Carly Jesset
Harrison Muskat
Lauren Plummer
Luke Teschner
Margaret Graciano (Fall AHM)
Dorothy Heinrichs (Fall)
George Heinrichs (Fall HM)
Everett Moore (Fall)

2011  
Sarah Brockett (AHM)
Courtney Croteau
Johannes Griesshammer (NT)
Leah Hart
George Heinrichs (NT)
Miles Howard

2012  
Nick Briere
Corlis Gross
Emmet Pruss (Naturalist)
Jamie Van Leuven (HM)

2013  
Megan Farrell
Bonnie Frieden (NT)
David Kruger
Jamie Redmond (Summer)
Steve Rosenman (NT)
Katie Schide (HM)
Maya Von Wodtke (AHM)

2014  



Summer 2014

Jeffery Colt (NT)
Megan Farrell (AHM)
John Fox
Alex Johnson
Becca Waldo (Hutmaster)

2015  
Sarah Balch
Nolan Bishop
Jessica Blank
Ryan Koski-Vacirca (HM)
Hannah Smith
Whitney Brown (Fall HM)
Lorne Currier (Fall Naturalist)
Ethan Denny (Fall AHM)
Adam Freierman (Fall Croo)
Melissa Kowalinski (Fall Croo)

2016  
Maddy Conley (HM)
Amber Dindorf
Alex Johnson (AHM)
Elana Lado
Robert Schwerdtfeger (Naturalist)
Sam Summer