Lonesome Lake Hut
Crew List
1929-2015

1929  
Sam Allen
Ray Lavender

1930  
Ray Lavender
Wendel Lees
George Stewart
Jean Stewart

1931  
Ray Lavender
Stillman Williams

1932  
Roger Falconer
Ray Lavender

1933  
Ray Falconer
Bud Jackson
Bob Williams

1934  
Ray Falconer
Robert Story

1935  
Ray Falconer
Roger Woodard

1936  
Cheever Newhall
Jim "Jamie" Taylor

1937  
Dick Behr
Bill Taylor

1938  
Dick Behr
Steve Sturgill (temp)
Bill Taylor

1939  
Al Grant
Bill Taylor

1940  
William "El Wacko" Ashbrook Jr.
Bill Boley
Al Grant

1941  
"Swoop" Goodwin
Bob McIntyre
P.K. Prentiss
Paul Prescott
Ruth Prescott

1942  
Ruth Prescott
Paul Prescott

1946  
Bob Harris
Dick Hayes

1947  
Dicky x

1949  
Pete Harris
Jim Hoffmann

1950  
Larry "Lefty" McCrum
Olivia (Livy) McCrum

1951  
Don Grout
Clint Walker

1952  
Harold "Hal" Bernsen
Jeffrey Foochow
Peter Jeffries

1953  
Harold "Hal" Bernsen
Bob Monahan

1954  
Bob Monahan
Brooks Rice

1955  
Bob Monahan
Dan Monahan

1956  
Peter Brandt
Gene Damont
Ray Lavender Jr.

1957  
Peter Brandt
Chris Johnson

1958  
Peter Brandt
Bruce Shields

1959  
Bruce Shields

1960  
Al Eckes
Nick Prentiss

1961  
Bob Kreitler
Bob Nelson
Nick Prentiss

1962  
Roger Bloomfield
Bill Rogerson

1963  
Roger Bloomfield
Ralph x

1964  
Andy Damp
Jon Hubbard
John Voss

1965  
John Gross
Hugh Owens
Dave Tarbox
Dick Zeisse

1966  
Doug Porter
Dave Wilken

1967  
Parker Hirtle
John Schultz
Nancy Zeisse
Dick Zeisse

1968  
Richard Dean
John Schultz
Nancy Zeisse
Dick Zeisse

1969  
Josh Alper
Michael Eckert
Steve Plumley
Paula Stata
Chuck Stata

1970  
Brian Earl
Rick Harford
George Judson
Ross Morgan

1971  
Rick Bennett
Andy Cook (HM)
Page Dinsmore
Thad Jones

1972  
Steve Allen
Warren Rehn
John Schultz
Annette Schultz

1973  
Dave Beall
Ellen Sommers
Nancy Thomas

1974  
Andy Bauman
Mary Sewell Lindsey
Carolyn McManus
Eric Radack

1975  
Craig Findlay
Dawn Marshall
Peter H. Northrop
Liz Shultis Kotowski

1976  
Lili Dean
Craig Findlay
Neil Husher
Andrea Lukens
Bob Yokelson

1977  
Neil Husher
Andrea Lukens
Peter Ruggiero
Margie Schnitzer

1978  
Bonnie Christie
Lynn Hite
Margie Hutchinson
Kathy Kienholz
Jenny Krendel
Alex "MacPhool" MacPhail (Fall)

1979  
Theresa Beckett
Don Hunger
Molly Hunter
Jamie McEdward

1980  
Bill Blaiklock
Amy FitzGerald
Sarah Hopkins
Dave Huntley

1981  
Lynn Dombek
Cha Cha Hartwell
Dan Post
Rooney Self

1982  
Ginny Eliason
Beth Gill
Alan D. Kamman
Andy Rosen

1983  
Ted Arons
Sue Cole
Jim Kane
Becky Webber

1984  
Phil Dinsmore
Allison King
Harold Lockwood
Paul West
Tim L. (Fall)

1985  
Mary Arego
Dan Arons
Jenny Blaiklock
Bill Johnson

1986  
Jennifer Botzojorns
Jack C
Marcel Gauthier
Andrea Nanna-Montgomery

1987  
Peter Bendon (Spring)
Peter Church
Jean Huemmler Lee
Dave Posada
Sarah Putnam

1988  
Sue Doyle
Annie Hanaway
Ben Saunders
Dave Ward

1989  
Terry Buchanan
Pete Chipman
Margaret Dundee
Lisa Troy

1990  
Paul Festino
Mary Kate Hayes
Dan Schreidt
Haviland Staggers
Pete Chipman (Fall)

1991  
Amy Williams Derry
Sasha Ringe
Bayard Smith
Dave Yampanis

1992  
Heather Koop
Vicky Parra Tebbetts
Mark Riddell
Steve Rushmore

1993  
Lisa Beattie
Eben Heasley
Thad King
Vicky Parra Tebbetts

1994  
Tricia Gunning
Tim Hayman
Paul Seybold
Michelle Stata

1995  
Jason Boyd
Erik Jacobson
Amy Prentiss-Nelson
Dietlind Vander Schaaf
Darryl Maleike (Fall)
John Poor (Fall)
Meghan Fred Prentiss (Fall)
Aki Yoshikane (Fall)

1996  
Emma Ensara
Anthony Greco
Amy Martinez
Pete Chipman (Summer/Fall)
Claire Fellman (Fall)
Aaron Gorban (Fall)
Brian Post (Fall)

1997  
Rob Badeau (AHM)
Karyn Baglini (HM)
Adrianne Gass
Amy Seavey
Lars Whitman
Ann Perkins (Fall)
Earle Perkins (Fall)

1998  
Dave Herring (Spring)
John H Nesbitt (HM)
Earle Perkins (Fall)
Ann Perkins (Fall)

1999  
Justin Chapman
Stephanie Goehrig
Brain Houser
Amy Seavey
Liz Willey
Jeremy Cardin (Fall)
Amanda Jannis (Fall)
Matt Leder (Fall)
Dove Stucker ( Fall)
Dave Wilkins ( Fall)

2000  
Lib Eden
Amanda Henck (AHM)
Kelly Hoge (Naturalist)
Seth Holland
Caroline Kiernan (HM)
Noah Kuhn
Caitlan Gray (Fall)
Josh Guerra (Fall)
Emmanuelle Humblet (Fall)
Rebecca Onion (Fall)

2001  
Karen Hoydick (NT)
Bridget Love
Priscilla Potter (AHM)
Ellie Thompson
Peter Von Burchard (HM)
Beth Wieland
Lori Goebel (Fall NT)
Josh Guerra (Fall HM)
Felicia Kazer (Fall)
Jon Payne (Fall)
Rita Vincello (Fall)

2002  
Noah Hoskins-Forsythe
Brendan Kemeza
Kara Kushmerek (NT)
Jessica Minifie
Robin Sherman (HM)
Becky Walker
Erin Brown (Fall)
Ben Giffen (Fall)
Jamie Martel (AHM Fall)
Carter Wilding-White (HM Fall)

2003  
Christina Arrison
Beth Eisenhower (HM)
David Frazier
Kyle James (AHM)
Amanda Jannis (Winter)
Caroline Kiernan (Spring caretaker)
Mary Kuhn
Frank McCarthy (Winter)
Bethany Taylor (NT)
Daniel Aadahl (Fall NT)
Rebecca Schwartz (Fall)
Gabe Yospin (Fall)

2004  
Lauren Atkinson (NT)
Alex Corey
Lucas Keene
Alex Oopey Mason
Maya Ray-Schoenfeld (AHM)
Thomas Seidel (Winter)
Jason Soleau (HM)
Beth Weick
Nina Barrett (Fall AHM)
Jesse Billingham (Fall HM)
Naomi George (Fall)
Kristie Robson (Fall)

2005  
Charles Bethea
Holly Crimmins
Heather Day
Heidi Magario (AHM)
Justin McEdward (HM)
Tessa Stiven (NT)
Angel Avila (Fall AHM)
Jon Cotton (Fall HM)
Selena Humphreys (Fall Nt)
Dena Riegal (Fall AHM)
Margaret Snell (Fall)

2006  
Hillary Gerardi
Erica Marcus (HM)
Meg "Bajo" Norris ( Winter)
Andrew Patari (NT)
Erin Robson (AHM)
Justin Rowe
Michelle Savard
Avery Miller (Fall)
Ashley Nadeau (Fall)
Aaron Sagin (Fall)
Dave Weston (Fall)
Lynne Zummo (Fall)

2007  
Eliza Chappell
Matt Didisheim
Caty Enders (Winter)
Ryan Gordon (fall NT)
Helon Hoffer
R D Jenkinson (AHM)
Jenna Whitson Koloski (NT)
Avery Miller (HM)
Michelle Dodge (Fall HM)
Ben Mitchell-Lewis (Fall)
Maia Pinsky (Fall AHM)

2008  
Cameron Berube
Betsy Cook (NT)
Thad Houston (AHM)
Miles Howard
Caroline Piper
Katherine Siner (HM)

2009  
Hilary Burt
Johannes Griesshammer (NT)
Peter Hyson (AHM)
Eliza O'Neil (HM)
Hannah Orcutt
Jeffery Pederson
Will Tourellot (Winter-Spring)
Taylor Burt (Fall HM)
Kate Keefe (Fall NT)
Patrick Neff (Fall)
Erin Robson (Fall AHM)

2010  
Seth Bishop
Sarah Copelas (NT)
Matt Didisheim (HM)
Amie Fleming (AHM)
Nat Houston
Anna Ready-Campbell
Phillip Betheil (Fall)
Ari Horovitz (Fall NT)
Jessica Marion (Fall AHM)
Corey Williams (Fall HM)

2011  
Ulrika Botzojorns
Chloe Bourne (NT)
Emily Fender
Harrison Muskat (HM)
Luke Teschner (AHM)
Wynn Tucker
Beth Swartz (Fall)
Iona Woolmington (Fall)

2012  
Emily Balch
Jeffery Colt (AHM)
George Heinrichs (Winter)
R D Jenkinson (HM)
Ben McCrave
Heron Russell
Caroline Santinelli (NT)

2013  
Sam DeFlitch
Sarah Fischer (AHM)
Liz Kelman
Bobby Lundquist (Summer)
Harrison Muskat (HM)
Hannah Underwood (NT)

2014  
Emily Balch (HM)
Scott Berkley (AHM)
Arnold Gavin ( Summer)
Erica Lehner ( Summer)
Grace Pezzella
Breana Winters (NT)

2015  
Rachel Bolton
Dena Greenstreet (Naturalist)
Eliza Hazen (AHM)
Eliza Hazen (AHM)
Owain Heyden
Will Norton (HM)
Sam Snow-Cronin
Lindy Wenner (fall AHM)
Carter Bascom (Fall croo)
Katie Burkley (Fall croo naturalist)
Brian Rogers (Fall croo)
Alana Scannell (HM Fall)
Lindy Werner (Fall AHM)

2016  
Marcel Aguirre
Lorne Currier (Naturalist)
Kerrick Edwards (AHM)
Russell Gens
Emily Griffin (HM)
Charlotte Price