Galehead Hut
Crew List
1932-2015


1932  
Dick Dodge
Sal Pagliuca

1933  
Dick Dodge
Arthur "Skiwax" MacGregor

1934  
Dick Dodge
Huck Sharps

1935  
Bob Ohler
Huck Sharps

1936  
Bob Brinkley
Huck Sharps

1937  
Norm Lovejoy
Huck Sharps

1938  
Norm Lovejoy
Huck Sharps

1939  
Comet Rice
Huck Sharps

1940  
Bill 'Applesause' Quivey
Bill Slack

1941  
Jim Dodge
Irving "Ike" Merideth

1942  
Knobby Norway Anderson
Bill McCann
Hanque Parker

1946  
Tom H. Caulkins

1947  
Al Sanderson

1950  
Paul Surette
Al Thurston

1951  
Jim Hoffmann
Peter Jeffries

1952  
Jim Hoffmann
Art Prentiss

1953  
Art Prentiss

1954  
Ben Bowditch
Don Heston

1955  
John Hopkins

1956  
Parker Blatchford

1957  
Parker Blatchford

1958  
Parker Blatchford

1959  
Bob Arundale

1960  
Chuck Darlington
Willie McCullough

1961  
Arnold Cary
Bob Kreitler

1962  
Ed Blatenford

1963  
Steve Jacobs
Peter Jones

1964  
Dave Darlington
Steve Jacobs
Ed Kitfield

1965  
Ed Kitfield
Ken Olson
Fred Preston (HM)

1966  
Doug Prescott
Dick Stetson

1967  
Frommie Begriuch
Craig Nesbitt
Brian Ohlson
Dick Stetson

1968  
Steve Paxson
Sheldon Perry
T. Sam Waite
Gordon Woodington

1969  
Steve Bridgewater
Sheldon Perry (?)
T. Sam Waite
Duncan Wanamaker (HM)
John Weatherly
Gordon Woodington

1970  
Rick Estes
Fletcher Ingalls
Jeff Leich
Charley Richardson

1971  
Charlie Ferree
Jeff Leich
Burnham Martin
Steve Perry

1972  
Jim Mitchell
Hank Pepper
Dave Warren
John Weatherly

1973  
Brian Diskin
Bob Gearhart
Mike Gordon
Alex "MacPhool" MacPhail (Fall)

1974  
Brian Diskin
Bill Oliver
Doug Reusch
Marty Womer

1975  
Jon Davie
Gary James
Sam Osborne
Dave Buchanan (Fall)

1976  
Bill Oliver
Doug Reusch
Robin Snyder

1977  
Harrison Bispham
Bonnie Christie
Jon Waterman

1978  
Cathy Amidon
Melissa Davie
Rich Feldman
Dave McColgin

1979  
Andy Broderick
Mark Dobbs
Rich Feldman
Liz Seabury

1980  
Andy Broderick
Rebecca Oreskes
Dan Wiener
Dawson Winch (AHM)

1981  
Bill Blaiklock
Peggy Dillon (AH)
Chip Macintosh

1982  
John Halporn
Rebecca Oreskes
Steve Perrin
Becky Webber

1983  
Phil Dinsmore
Joan Doyle
Heather Goguen
Alan D. Kamman

1984  
Andy Cohen
Peggy Dillon (HM)
Chris Scovel
Amy Walker

1985  
Mark Huntley
Kevin Kerin
Andrea Nanna-Montgomery
Kathy Rankin
Paul West (Fall)

1986  
Dave Burnham
Martha Gamble
Tonda Liggett
Alan Rimm-Kaufman

1987  
Joan Doyle
Marcel Gauthier
Zoe Parker
Ann Pollender

1988  
Andy Blaiklock
Kristen Dillon
Eliza Maltzberger
Amy Sheldon
Peter Bensen (Fall)
Emily Thayer (Fall)

1989  
Martha Breunig
Gary Clark
Megan James
Sasha Ringe

1990  
D. Blackburn
Dan Chace
Em Buesser Ewald
Liz Haas
Dan x
Christina Alexa (Fall)
Barbara Livesey Ricker (Fall)

1991  
Dan Chace
Mark Riddell
Steph Tuxill
Emily White
Vicky Parra Tebbetts (Fall)

1992  
Jennifer Koop
Jason Sallinger
Chris Thayer
Eliza Walker
Jenny Huang-Dale (Fall)

1993  
Jeremy Eggleton
Emily Muldoon Kathan
Margaret Thompson (HM)
J. Bryan Wentzell

1994  
Jonathon Berz
Katherine Birnie
Thad King (AHM)
Wendy Prentiss (HM)

1995  
Adam Churchill
Andrew Davis
Tricia Gunning
Meghan Fred Prentiss
Jeremy Eggleton (Fall)
David Gilligan (Fall)
Amy Martinez (Fall)
Jessica Pancoast Storey (Fall)

1996  

Sara Hurley Holm (HM)
Ted Olsen
Laura Premack (AHM)
Sara Baldwin Hipple (Fall)
Robin Maddalena (Fall)
Dave Wichland (Fall)
Ben Wiehe (Summer/Fall)

1997  
Rebecca Atkinson (AHM)
Sara Colburn
Pete Ketcham (Spring)
Nate Litwin
Brooke Miller
Jim Sharkey (HM EMT)
Andrew Davis (Fall AHM)
Lynn Giesika (Fall)
George Oliver (Fall)
Laura Premack (Fall HM)

1998  
Adam Crofoot
Chris Davis
Caitlin Hollister
Shawn McMahon
Maria Palaitis
Lars Whitman
Jason Jagodzinski (Fall)
Magdalena Jarkowiec (Fall)
George Oliver (Fall)
Meghan Fred Prentiss (Fall)

1999  
Hope Cheney
Keavy Cook
Amanda Dixon (AHM)
Jason Klein
John Mackay (HM)
Old hut closes and is torn down
Jen Cromwell (Fall AHM)
Chris Davis (Fall HM)
Amanda Henck (Fall)
Dave Herring (Fall)

2000  
Will Bradof (AHM)
Sierra Curtis-McLane (NT)
Sarah Dasher
Alexa Engelman
John H Nesbitt (HM)
New Galehead Hut Opens
Matt Charles (Fall)
Jason Lalancette (Fall)
Jamie Martel (Fall)
Lydia Pecker (Fall)
Shannon Wood (Fall HM)

2001  
Caitlan Gray
Abe Jaffe
Reuben Levy
Meg Meixner (NT)
Kristie Robson (AHM)
Chris Cawley (Fall)
Hope Cheney (Fall HM)
Jamie Martel (Fall AHM)
Frank McCarthy (Fall NT)
Sarai Stroup (Fall)

2002  
Beth Eisenhower (AHM)
Noah Kuhn (HM)
Julie Larouche
Jason Soleau
Brian Storms (NT)
Alexandra Bisset (HM Fall)
Geoff Chase (Fall)
Katie Medwar (NT/AHM Fall)
Aaron Sagin (Fall)

2003  
Lauren Atkinson (Naturalist)
Annie Bellerose (HM)
Jon Decoste (AHM)
Peter Mattox
Jan Wellford
Chris Cawley (Fall HM)
Jess Tabolt Halm (Fall NT)
Ethan Lacy (Fall AHM)
Gregg Smith (Fall)

2004  
Serena Hollmeyer (NT)
Kyle James (HM)
Eliza Knowles
Heidi Magario
Justin McEdward (AHM)

2005  
Angel Avila
Jess Tabolt Halm (NT)
Nate Lavey
Eric Pedersen (AHM)
Bethany Taylor (HM)
Ashley Coltin (Fall AHM)
Geoff Graham (Fall)
Avery Miller (Fall)
Dan St. Jean (Fall HM)

2006  
Dan Cawley (AHM)
Shaila DeLea
Selena Humphreys (NT)
Nate Lavey
Maia Pinsky (NT)
Christina Arrison (Fall)
Eliza Chappell (Fall)
Ben Leoni (Fall)

2007  
Hillary Gerardi (AHM)
George Heinrichs
Andrew Riley (NT)
Erin Robson (HM)
Emily Alcott (Fall NT)
Nathaniel Blauss (Fall HM)
Ashley Nadeau (Fall AHM)
Gates Sanford (Fall)

2008  
Taylor Burt
Margaret Graciano (NT)
Ashley Nadeau
Tristian Williams (HM)
Caroline Woolmington (AHM)

2009  
Chelsea Alsofrom
Nick Anderson (AHM)
Katherine Siner (HM)
Luke Teschner
Elizabeth Waste (NT)
Daniel Fitz-Patrick (Fall NT)
Merideth Leoni (Fall)
William Murray (Fall AHM)
Eliza O'Neil (Fall HM)

2010  
Avery Anderson
Jessica Marion (NT)
Andrew Meyer (AHM)
Brian Quarrier (HM)
Mike Wardlaw
Matt Didisheim (Fall HM)

2011  
Hilary Burt (HM)
Phillip Crosby
Amie Fleming (AHM)
Christoph Griesshammer
Adam Hill (NT)

2012  
Megan Farrell
Myles Kamish-Koch
Anna Ready-Campbell (HM)
Wynn Tucker (AHM)
Cameron Wright (NT)

2013  
Abby Bliss (Summer)
Whitney Brown (Summer)
Becca Doll (NT)
Kimball Stewart (AHM)
Toben Traver (HM)

2014  
Kea Edwards (AHM)
Leigh Harrington (NT)
Taylor Milliman ( Summer)
Kayla Rutland (HM)
Harry Stone ( Summer)

2015  
Emily Bishop
Annalise Carington (Naturalist)
Nat Haslett (AHM)
Phoebe Howe (HM)
Brian Taintor
David Kruger (Fall HM)
Morgan Lapointe (Fall croo)
Stephanie Maraldo (Fall naturalist)
Kate Prisby (Fall Croo)
Jerod Richards-Walsh (AHM Fall)

2016  
Scott Berkley (HM)
Greg Konar
Erica Lehner (AHM)
Anna Ready-Campbell (Naturalist)
Anne Schide